Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir?

Kadın ve erkek fark etmeksizin herkes artık estetik görüşüne çok önem vermekte ve gelişen bilim ile birlikte de vücudumuzda rahatsız olduğumuz noktaları düzeltmek, değiştirmek oldukça kolay bir hale gelmektedir. Aynı zamanda sağlık içinde kullanılan estetik operasyonlardan sıklıkla kullanılan arasında yüz ve dudak dolgusu da yer almaktadır. Sağlığın yanında estetik kaygılardan ötürü kırışıklıkların giderilmesi gibi özellikle yaşlandıkça ortaya çıkan durumların önlenmesinde, kendi dudaklarının inceliğinden ötürü rahatsızlık duyan insanlar için dudak dolgunlaştırma ve genetik faktörlerin de oldukça etkili olduğu burun yapısındaki şekillendirmelerde dolgunlaştırma işlemleri yapılabilmektedir. Dolgu işleminde ilk akla gelen sıkıntı, haberlerde karşımıza çıkan ve tamamen yanlış operasyonlara maruz kalmış insanların görüntüsü olabilmektedir.

Yüz Dolgusu Nasıl Gerçekleşir?

Yüzünüzde dolgu işlemi yapmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz gibi önce profesyonel bir kliniğe gitmeniz tavsiye edilir. Yüz dolgusu işleminin kalıcılığını belirleyen ise birçok farklı etmen vardır. Dolgu maddelerinin içerikleri yanında çapraz bağların yoğunluğu da bu kalıcılığı belirlemektedir. Dolgu maddelerinden biri olan hyaluronik asit içerikli dolgular için kalıcılığın süresi altı ay ile bir buçuk sene arasında değişmektedir. Dermis dokusunda kollajeni oluşturan bir dolgu maddesi olan hyaluronik asit aynı zamanda kendi hacminin yaklaşık bin katı kadar da su bağlama özelliğine sahiptir Bu madde ile yapılan dolgularda herhangi bir yer değiştirme ve kayma ise görülmemektedir. Aynı zamanda alerjik olarak reaksiyon verebilecek bir madde olmadığı içinde dolgu işlemi esnasında yumuşak dokunun hacmini arttırmak için de sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Pekâlâ, tüm bu işlemler nasıl gerçekleştirilebilmektedir? Dolgu yapılacak bölgeye enjekte edilecek dolgu malzemeleri lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma yolu ile iğne ve kanüller yardımı ile deri altına enjekte edilebilmektedir. Ancak dolgu sırasında dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Kullanılan dolgu maddesinin ne olduğu oldukça önemlidir. Eğer ucuz dolgu maddeleri kullanılırsa alerjik olarak reaksiyon vermesinin yanında enfeksiyon riski de ortaya çıkabilir. Bu da hem görünümünüz hem de sağlığınız açısından hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yüz Dolgusunda Önemli Noktalar

Dolgu madde uygulama işlemi tamamen dışarıdan bir işlem olduğu için vücudunuzun tepki vermesi gayet normaldir. Özellikle ilk iki ila yedi gün arasında dolgu yapılan bölgede ödem oluşturulmaktadır. Bu durumun ortaya çıkmasının sebebi ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi dolgu maddelerinin su atma özelliği bulunmaktadır. Dolgu işlemi gerçekleştirildikten sonra özellikle ilk dört içinde o bölgeye herhangi bir müdahale olmamalıdır. O gün müdahalenin yanında çok fazla ağız ve mimik hareketi yapılmaması gerekmektedir. İşlem sonrasında suratınızda morluklar oluşabilmektedir ancak bu morluklar geçici olmak ile birlikte bir hafta içinde yok olmaktadır. Son olarak da bilinmesi gerekiyor ki yapılan dolgular kalıcı değildir ve 6 ve 24 arasında eski haline dönmeye başlamaktadır.
Daha fazlasına ulaşmak için estetik İzmir merkezi yüz ve dudak dolgusu sayfasına bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *