Jinekomasti Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jinekomasti adı da verilen erkeklerde meme küçültme operasyonu yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken kriterler bulunuyor. Öncelikle sorunun dikkatli bir şekilde kaynağına ilişkin doktor kontörlünün olması operasyonunun gerekli olup olmayacağını belirlenmesinde etken olarak kullanılmalıdır. Bu noktada jinekomasti ameliyatı İzmir klinikleri ile detaylı şekilde görüşmek gerekir. Çünkü bu sorun hormonsal bir sorun olarak da erkeklerin karşısına çıkabilmektedir. Ayrıca farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da jinekomasti sorununa yol açabilmektedir. Estetik operasyon olarak meme küçültme operasyonu ise erkeklerin kendilerine olan özgüvenlerini arttırma açısından önemli bir etkiye sahiptir.

Meme küçültme ameliyatının iki türü bulunmaktadır. Bu türler birbirlerinden ameliyatta uygulanan yönteme göre ayrılırlar. İlk türünde meme bölgesinden liposakşın yöntemi ile yağ alınarak tedavi gerçekleştirilirken, ikinci meme küçültme türünde erkekte meme bölgesinden doku alınması söz konusudur.
Meme küçültme ameliyatı olmadan önce

Meme küçültme ameliyatlarını yaptırmadan önce doktorunuzla detaylı bir görüşme yapmanız gerekiyor. Eğer tüm ön aşamalar ameliyata uygundur şeklinde sonuçlanırsa, meme bölgesindeki fazla kütlenin miktarına göre ameliyat türünün liposakşın mı yoksa doku alma ameliyatı mı olacağına karar vermek söz konusu. Tabi bu aşamaya gelmeden önce mutlaka bu soruna bir hastalığın neden olup olmadığını araştırmak, eğer bir hastalık kaynaklıysa bu sorunu giderdikten sonra jinekomastinin devam edip etmediğine bakmak gerekmektedir.

Doktorunuz meme küçültme ameliyatlarından önce tıbbi geçmişinizi sorgular. Bu noktada eğer 45 yaşından büyükseniz veya daha önce kalp krizi gibi ciddi bir hastalık geçirdiyseniz, doktorunuz jinekomasti ameliyatına girmeden önce düzenli olarak EKG sonuçlarınızı inceleyecektir. Her ne kadar özellikle liposakşın yöntemi ile göğüs bölgesinden yağ alınması ciddi bir risk barındırmayan bir ameliyatta olsa, bu ameliyata girmeden önce mutlaka doktorunuzun tıbbi geçmişiniz açısından bilgilendirmeniz gerekir. Doktorunuz sağladığınız bu bilgiye göre doktorunuz düzenli olarak kan değerlerinizi kontrol eder. Eğer kan değerleriniz ideal seviyelerde değilse bu noktada jinekomasti ameliyatı İzmir kliniği çalışanı olan doktorunuz ameliyatı uygun görmeyebilir.

Doktorunuz ameliyat öncesinde bazı egzersiz hareketlerini düzenli olarak yapmanızı isteyebilir. Bununla birlikte ameliyat olduğu gün ve birkaç gün öncesi itibariyle düzenli şekilde sıvı tüketmenizde de fayda vardır.

Jinekomasti ameliyatına hazırlık

Estetik operasyonlara girmeden önce dikkat edilmesi gereken kriterler bulunuyor. Bu kriterler operasyondan operasyona değişim gösterebiliyorlar. Jinekomasti ameliyatlarında en önemli kriterlerden birisi olarak ameliyattan iki hafta öncesinde güneşlenmeyi ve solaryum benzeri cihazlara girmeyi bırakmayı gösterebiliriz.
Diğer estetik operasyonlarda da olduğu gibi sigara kullanımı meme küçültme ameliyatlarında en az 4 hafta öncesine kadar kesilmelidir. Sigara kullanımı ve diğer nikotin içerikli besinler ve araçlar kanama riskini arttırmakta ve ameliyata girecek kişilerin hayatını tehlikeye atmaktadır.

Ayrıca ameliyat öncesinde diğer operasyonlarda da olduğu gibi kanın sıvılaşmasına yol açacak besinlerin ve ilaçların tüketilmesi de doktorunuz tarafından yasaklanacaktır. Bunlar arasında aspirin, bitki özlü ilaçlar, sarımsak, yeşil çay gibi ilaçlar ve besinler bulunmaktadır.

Meme küçültme operasyonlarının diğer türden estetik cerrahi operasyonlardan farkı ise bu ameliyat sonrasında tekrar normal hayatınıza dönmenizin bir miktar zaman almasıdır. Özellikle de fiziğinizi kullanmanız gereken işlere geri dönmeniz beklediğinizden daha uzun sürecektir. Bu noktada doktorunuz size uygun zamanı belirtecektir.

Jinekomasti ameliyatı İzmir kliniklerinden birinde uygulandıktan sonra bir yakınınızın sizi eve bırakması gerekir. Kendi kendinize araç sürebilecek durumda olmazsınız. Ameliyata girmeden önce ise mutlaka rahat kıyafetler tercih etmeniz gerekir. Rahat ve geniş bir t-shirt ile hastaneye gitmenizde, ameliyattan sonra da bu tür rahat giysiler tercih etmenizde fayda vardır. Liposakşın yöntemiyle meme küçültme ameliyatı olması durumunda iyileşme ve normal hayata dönme süresi de azalacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *